четвер, 23 травня 2013 р.

Spring is finally here! It's Easter time!


Nature blooms in all its glory! Sun is warming!
And in the morning many festively dressed people are heading to a favorite place for holiday merrymaking - Shevchenko grove. There people can join the festival "Celebrate Resurrection Together", which is held every year for the fifth time already.
There were many people, all the main meadow was filled. There were children, parents, big and small. Mostly in traditional embroidery. So many bright colors!
...
Настав час Паски, Писанок та Великодніх гулянь!
Природа розквітає у всій своїй красі! Сонечко пригріває!
І з самого ранку великі юрби святково вбраних людей прямують до улюбленого місця для святкових ігрищ - Шевченківського гаю, де відбувається фестиваль «Святкуймо Воскресіння разом», який проводиться щороку, уже вп’яте.
Люду було багато, уся головна полянка була заповнена, діти, батьки, великі і малі. Переважно у традиційних і не дуже вишиванках, скільки яскравих  барвів!
 
What I Wore

Bhs  blouse
St.Michael skirt
Next  sandals
PINYI jeans jacketIt is a great tradition for Lviv residents and tourists. They can take part in a wonderful traditional Ukrainian action.
...
Це чудова традиція як для львів'ян, так і для туристів, які зможуть прийняти участь в чудовому українському традиційному дійстві.It's a different game, songs, fun fair, where people can relax and play active games and eat many delicious goodies.
...
Це і різноманітні ігри, гаївки, забави, ярмарок, на якому люди можуть відпочити і пограти у веселі активні ігри та почастуватись різноманітною смакотою.


And we were there. Watched all fun. Were taking photos :))
...
І ми там були, за усім спостерігали. Фотографувались :))

My ethno necklace closer

That's all!
Thank's for reading!
Have a nice day!

12 травня 2013 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар